Artesyn Embedded Technologies AVQ300-48S12-6L
AVQ300-48S12-6L picture photo
Mfg. Part Number
AVQ300-48S12-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
AVQ300-48S12-6L.pdf
Availability of AVQ300-48S12-6L
QUANTITY
AVQ300-48S12-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVQ300-48S12-6L
Internal Part NumberEIS-AVQ300-48S12-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVQ300
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.37" H (57.9mm x 22.9mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVQ300-48S12-6L
Related LinksAVQ300-, AVQ300-48S12-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVQ300-48S12-6L Details Description
Related parts for AVQ300-48S12-6L
HANDLE TORQUE 5.2" datasheet.pdf