Cornell Dubilier Electronics AVS227M35F24T-F
AVS227M35F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS227M35F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AVS227M35F24T-F.pdf
Availability of AVS227M35F24T-F
QUANTITY
AVS227M35F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS227M35F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVS227M35F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesAVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS227M35F24T-F
Related LinksAVS227M, AVS227M35F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS227M35F24T-F Details Description
Related parts for AVS227M35F24T-F
IC OSC PROG TIMER 12MHZ 24DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 120W 12V 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LOOP CLAMP W/EYELET NAT 1-1/2" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CARWASH PHOTO, PLASTIC, NPN, D datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf