Cornell Dubilier Electronics AVS477M16F24T-F
AVS477M16F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS477M16F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVS477M16F24T-F.pdf
Availability of AVS477M16F24T-F
QUANTITY
AVS477M16F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS477M16F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVS477M16F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS477M16F24T-F
Related LinksAVS477M, AVS477M16F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS477M16F24T-F Details Description
Related parts for AVS477M16F24T-F
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM T/H datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL SI4706-D50 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 161 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf