ASSMANN WSW Components AWG28-14/F-1/300
AWG28-14/F-1/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-14/F-1/300
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 14COND 0.039 MULTI 300'
Datasheet Download
AWG28-14/F-1/300.pdf
Availability of AWG28-14/F-1/300
QUANTITY
AWG28-14/F-1/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-14/F-1/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-14/F-1/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesAWG
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors14
Pitch0.039" (1.00mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.0049"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.551" (14.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage-
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance20 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-14/F-1/300
Related LinksAWG28-14, AWG28-14/F-1/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-14/F-1/300 Details Description
Related parts for AWG28-14/F-1/300
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf