ASSMANN WSW Components AWG28-15/F/300
AWG28-15/F/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-15/F/300
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 15COND 0.050 MULTI 300'
Datasheet Download
AWG28-15/F/300.pdf
Availability of AWG28-15/F/300
QUANTITY
AWG28-15/F/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-15/F/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-15/F/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesAWG
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors15
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorMultiple
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.750" (19.05mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-15/F/300
Related LinksAWG28-1, AWG28-15/F/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-15/F/300 Details Description
Related parts for AWG28-15/F/300
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 29 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/RED datasheet.pdf
33UF 35V 6,3X5,8 datasheet.pdf