ASSMANN WSW Components AWG28-60/G/300
AWG28-60/G/300 picture photo
Mfg. Part Number
AWG28-60/G/300
Brief Description
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
AWG28-60/G/300.pdf
Availability of AWG28-60/G/300
QUANTITY
AWG28-60/G/300 Order Process
Ship out your order
Specifications of AWG28-60/G/300
Internal Part NumberEIS-AWG28-60/G/300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package1
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors60
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width3.000" (76.20mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance20 MOhms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWG28-60/G/300
Related LinksAWG28-6, AWG28-60/G/300 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWG28-60/G/300 Details Description
Related parts for AWG28-60/G/300
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-18AWG BLUE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
ASSY RN1600 KEYPAD 2X6 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf