ASSMANN WSW Components AWH-14G-E222-IDC
AWH-14G-E222-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH-14G-E222-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 14POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH-14G-E222-IDC.pdf
Availability of AWH-14G-E222-IDC
QUANTITY
AWH-14G-E222-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-14G-E222-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH-14G-E222-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-14G-E222-IDC
Related LinksAWH-14G-, AWH-14G-E222-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-14G-E222-IDC Details Description
Related parts for AWH-14G-E222-IDC
CAP CER 8PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6.4A SOT223 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA REF FOR M24LR64-R datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ METAL RING, HOOK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf