ASSMANN WSW Components AWH-24A-0202-T
AWH-24A-0202-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-24A-0202-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 24POS RT ANG GOLD
Datasheet Download
AWH-24A-0202-T.pdf
Availability of AWH-24A-0202-T
QUANTITY
AWH-24A-0202-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-24A-0202-T
Internal Part NumberEIS-AWH-24A-0202-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-24A-0202-T
Related LinksAWH-24A, AWH-24A-0202-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-24A-0202-T Details Description
Related parts for AWH-24A-0202-T
RELAY OPTO AC/DC 250V 200MA 6DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A MFP12SJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
BATTERY CLIP HARDWARE datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" GOLD datasheet.pdf