ASSMANN WSW Components AWH-24G-E222-IDC
AWH-24G-E222-IDC picture photo
Mfg. Part Number
AWH-24G-E222-IDC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH-24G-E222-IDC.pdf
Availability of AWH-24G-E222-IDC
QUANTITY
AWH-24G-E222-IDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-24G-E222-IDC
Internal Part NumberEIS-AWH-24G-E222-IDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-24G-E222-IDC
Related LinksAWH-24G-, AWH-24G-E222-IDC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-24G-E222-IDC Details Description
Related parts for AWH-24G-E222-IDC
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.861UH SMD datasheet.pdf
TOOL MCX RA PLUG ASSEMBLY MCX SE datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUGE TO-8 datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
PLUG RA RG178 MMCX datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf