ASSMANN WSW Components AWH-40A-0202-T
AWH-40A-0202-T picture photo
Mfg. Part Number
AWH-40A-0202-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS RT ANG GOLD
Datasheet Download
AWH-40A-0202-T.pdf
Availability of AWH-40A-0202-T
QUANTITY
AWH-40A-0202-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH-40A-0202-T
Internal Part NumberEIS-AWH-40A-0202-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH-40A-0202-T
Related LinksAWH-40A, AWH-40A-0202-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH-40A-0202-T Details Description
Related parts for AWH-40A-0202-T
IC AUDIO/VIDEO MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SC82 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 8POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf