ASSMANN WSW Components AWH16G-E202-IDC-R
AWH16G-E202-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH16G-E202-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 16POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH16G-E202-IDC-R.pdf
Availability of AWH16G-E202-IDC-R
QUANTITY
AWH16G-E202-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH16G-E202-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH16G-E202-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH16G-E202-IDC-R
Related LinksAWH16G-E, AWH16G-E202-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH16G-E202-IDC-R Details Description
Related parts for AWH16G-E202-IDC-R
RES 18K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DESOLDERING IRON W/ PUMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
ADAPTER PARALLEL INPUT FOR H8PS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 2POS datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 6POS datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf