ASSMANN WSW Components AWH16G-E222-IDC-R
AWH16G-E222-IDC-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH16G-E222-IDC-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PIN IDC 16POS W/ FLANGE
Datasheet Download
AWH16G-E222-IDC-R.pdf
Availability of AWH16G-E222-IDC-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWH16G-E222-IDC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH16G-E222-IDC-R
Internal Part NumberEIS-AWH16G-E222-IDC-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH16G-E222-IDC-R
Related LinksAWH16G-E, AWH16G-E222-IDC-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH16G-E222-IDC-R Details Description
Related parts for AWH16G-E222-IDC-R
RES .10 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 24VQFN datasheet.pdf
IC REGISTERED HEX 6-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 27MM datasheet.pdf
CONN HDR 58POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 650MA 419 MOHM datasheet.pdf