ASSMANN WSW Components AWHW16G-0102-T-R
AWHW16G-0102-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW16G-0102-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER LOW-PRO 16POS 30AU
Datasheet Download
AWHW16G-0102-T-R.pdf
Availability of AWHW16G-0102-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWHW16G-0102-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW16G-0102-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW16G-0102-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW16G-0102-T-R
Related LinksAWHW16G-, AWHW16G-0102-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW16G-0102-T-R Details Description
Related parts for AWHW16G-0102-T-R
RES SMD 28.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG 3/8 SEAL datasheet.pdf
SHIPPER ESD SMALL 4-1/2X1-1/4X1 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.6V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS POTTING W/SKTS datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/2 BK 500' datasheet.pdf
TWT COIL NIE PSA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf