ASSMANN WSW Components AWHW60G-0102-T-R
AWHW60G-0102-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWHW60G-0102-T-R
Brief Description
CONN HEADER LOW-PRO 60POS 30AU
Datasheet Download
AWHW60G-0102-T-R.pdf
Availability of AWHW60G-0102-T-R
QUANTITY
AWHW60G-0102-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWHW60G-0102-T-R
Internal Part NumberEIS-AWHW60G-0102-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWHW60G-0102-T-R
Related LinksAWHW60G-, AWHW60G-0102-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWHW60G-0102-T-R Details Description
Related parts for AWHW60G-0102-T-R
CAP CER 680PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 2000W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MI-2 WTB S/R IDT REC 11CK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN TC250 MALE CONTACT 50MM datasheet.pdf