ASSMANN WSW Components AWLP-40/3.2-G
AWLP-40/3.2-G picture photo
Mfg. Part Number
AWLP-40/3.2-G
Brief Description
CONN DIP 40POS .1" X .1" GOLD
Datasheet Download
AWLP-40/3.2-G.pdf
Availability of AWLP-40/3.2-G
QUANTITY
AWLP-40/3.2-G Order Process
Ship out your order
Specifications of AWLP-40/3.2-G
Internal Part NumberEIS-AWLP-40/3.2-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Assemblies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions40
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWLP-40/3.2-G
Related LinksAWLP-4, AWLP-40/3.2-G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWLP-40/3.2-G Details Description
Related parts for AWLP-40/3.2-G
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT 16 OUT PNP ECON datasheet.pdf
LI-ION POWER PACK FULL KIT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf