Microsemi SoC AX500-2FG676
AX500-2FG676 picture photo
Mfg. Part Number
AX500-2FG676
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 336 I/O 676FBGA
Datasheet Download
AX500-2FG676.pdf
Availability of AX500-2FG676
QUANTITY
AX500-2FG676 Order Process
Ship out your order
Specifications of AX500-2FG676
Internal Part NumberEIS-AX500-2FG676
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAxcelerator
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells5376
Total RAM Bits73728
Number of I/O336
Number of Gates500000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AX500-2FG676
Related LinksAX500-, AX500-2FG676 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AX500-2FG676 Details Description
Related parts for AX500-2FG676
MOSFET P-CH 20V 16A TO-263AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 343VC R6 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 273K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.92K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
BASE PLATE FOR SHIM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
1.2 V Micropower, Precision Shunt Voltage Reference IC datasheet.pdf