GE Critical Power AXH010A0G-SR
AXH010A0G-SR picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0G-SR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 10A 25W
Datasheet Download
AXH010A0G-SR.pdf
Availability of AXH010A0G-SR
QUANTITY
AXH010A0G-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0G-SR
Internal Part NumberEIS-AXH010A0G-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package250
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0G-SR
Related LinksAXH010, AXH010A0G-SR Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0G-SR Details Description
Related parts for AXH010A0G-SR
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 03CKT datasheet.pdf
PAC-FJ40-F-1.0M CBL ASSY datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 6PVH 6COL datasheet.pdf