GE Critical Power AXH010A0YZ
AXH010A0YZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0YZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 10A 18W
Datasheet Download
AXH010A0YZ.pdf
Availability of AXH010A0YZ
QUANTITY
AXH010A0YZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0YZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0YZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series18W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0YZ
Related LinksAXH01, AXH010A0YZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0YZ Details Description
Related parts for AXH010A0YZ
RES SMD 52.3 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK SSR 3.5DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf