Panasonic Electric Works AXK530147YG
AXK530147YG picture photo
Mfg. Part Number
AXK530147YG
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET P5K .5MM 30POS SMD
Datasheet Download
AXK530147YG.pdf
Availability of AXK530147YG
QUANTITY
AXK530147YG Order Process
Ship out your order
Specifications of AXK530147YG
Internal Part NumberEIS-AXK530147YG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsConnectors SMD-Technical Info
How to Read Date Codes
Product Training ModulesTough Contact Connectors
Featured ProductTough Contact Connector Series
Hot New Technologies
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP5K
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm, 3.5mm
Height Above Board0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXK530147YG
Related LinksAXK53, AXK530147YG Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXK530147YG Details Description
Related parts for AXK530147YG
IDC CABLE - CSR10G/AE10M/CSR10G datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC OSC XTAL 340MHZ 6CLCC datasheet.pdf
VIDEO SWITCHER datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf