Panasonic Electric Works AXK8L24125BG
AXK8L24125BG picture photo
Mfg. Part Number
AXK8L24125BG
Brief Description
CONN HEADER FPC .4MM 24POS SMD
Datasheet Download
AXK8L24125BG.pdf
Availability of AXK8L24125BG
QUANTITY
AXK8L24125BG Order Process
Ship out your order
Specifications of AXK8L24125BG
Internal Part NumberEIS-AXK8L24125BG
How to Read Date Codes
Product Training ModulesTough Contact Connectors
Featured ProductTough Contact Connector Series
Hot New Technologies
SeriesF4
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.025" (0.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXK8L24125BG
Related LinksAXK8L2, AXK8L24125BG Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXK8L24125BG Details Description
Related parts for AXK8L24125BG
CONN SOCKET 10AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.7A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 75MA SC82AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 31POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf