Panasonic Electric Works AXN360C038P
AXN360C038P picture photo
Mfg. Part Number
AXN360C038P
Brief Description
CONN SOCKET .8MM 60POS SMD
Datasheet Download
AXN360C038P.pdf
Availability of AXN360C038P
QUANTITY
AXN360C038P Order Process
Ship out your order
Specifications of AXN360C038P
Internal Part NumberEIS-AXN360C038P
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package1,000
SeriesP8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXN360C038P
Related LinksAXN36, AXN360C038P Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXN360C038P Details Description
Related parts for AXN360C038P
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DISPLAY 0.80 SGL DGT CC ORN TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf