Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B12-G3-18
AZ23B12-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B12-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B12-G3-18.pdf
Availability of AZ23B12-G3-18
QUANTITY
AZ23B12-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B12-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B12-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B12-G3-18
Related LinksAZ23B1, AZ23B12-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B12-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23B12-G3-18
CONN 12POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 170MSPS 64-QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 380VAC 5A DIN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1A 460 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 45V 400A ADDAPAK datasheet.pdf