Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B13-G3-08
AZ23B13-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B13-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B13-G3-08.pdf
Availability of AZ23B13-G3-08
QUANTITY
AZ23B13-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B13-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B13-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B13-G3-08
Related LinksAZ23B1, AZ23B13-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B13-G3-08 Details Description
Related parts for AZ23B13-G3-08
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM AC2W-NC SHIELD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SER 10-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 10V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 250V datasheet.pdf
BACC 128C 128#22D SKT PLUG NI datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND 8MM datasheet.pdf