Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B18-E3-08
AZ23B18-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B18-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B18-E3-08.pdf
Availability of AZ23B18-E3-08
QUANTITY
AZ23B18-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B18-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B18-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B18-E3-08
Related LinksAZ23B1, AZ23B18-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B18-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23B18-E3-08
CONN HEADER 9POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.25A 160 MOHM datasheet.pdf
STARTR 3PHASE HYBRD 200-480V 19A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS VERT .4MM DL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf