Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B20-G3-08
AZ23B20-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B20-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B20-G3-08.pdf
Availability of AZ23B20-G3-08
QUANTITY
AZ23B20-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B20-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B20-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B20-G3-08
Related LinksAZ23B2, AZ23B20-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B20-G3-08 Details Description
Related parts for AZ23B20-G3-08
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 433 MHZ SMD datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 650V 50A datasheet.pdf
FUSE 125A datasheet.pdf