Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B36-E3-18
AZ23B36-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B36-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B36-E3-18.pdf
Availability of AZ23B36-E3-18
QUANTITY
AZ23B36-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B36-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B36-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B36-E3-18
Related LinksAZ23B3, AZ23B36-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B36-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23B36-E3-18
DIODE ZENER 3V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.38V SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf