SSI Technologies Inc P51-75-S-N-I12-5V
P51-75-S-N-I12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-I12-5V
Brief Description
SENSOR 75PSIS 1.2 UNF 5V 12"
Datasheet Download
P51-75-S-N-I12-5V.pdf
Availability of P51-75-S-N-I12-5V
QUANTITY
P51-75-S-N-I12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-I12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-I12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-I12-5V
Related LinksP51-75-S, P51-75-S-N-I12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-I12-5V Details Description
Related parts for P51-75-S-N-I12-5V
IC 1-8 FET MUX/DEMUX LV 16-VQFN datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 50K SPI 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 400 OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL datasheet.pdf