Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C10-HE3-18
AZ23C10-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C10-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C10-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C10-HE3-18
QUANTITY
AZ23C10-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C10-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C10-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C10-HE3-18
Related LinksAZ23C10, AZ23C10-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C10-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C10-HE3-18
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED WHITE 0603 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PREC 28VFQFPN datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 19.1A 5 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/12 K/F 1% datasheet.pdf
KW2G/KW2G-H EXPANSION UNIT datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 18GHZ datasheet.pdf