Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C16-E3-18
AZ23C16-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C16-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C16-E3-18.pdf
Availability of AZ23C16-E3-18
QUANTITY
AZ23C16-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C16-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C16-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C16-E3-18
Related LinksAZ23C1, AZ23C16-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C16-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C16-E3-18
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS TO-220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 153 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC SYNC BUCK GATE DVR 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 30POS datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf