Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C36-G3-18
AZ23C36-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C36-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C36-G3-18.pdf
Availability of AZ23C36-G3-18
QUANTITY
AZ23C36-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C36-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C36-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C36-G3-18
Related LinksAZ23C3, AZ23C36-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C36-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C36-G3-18
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 960.859 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf