Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C7V5-G3-18
AZ23C7V5-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C7V5-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C7V5-G3-18.pdf
Availability of AZ23C7V5-G3-18
QUANTITY
AZ23C7V5-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C7V5-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C7V5-G3-18
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C7V5-G3-18
Related LinksAZ23C7V, AZ23C7V5-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C7V5-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C7V5-G3-18
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7685 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
DSUB 37 F NM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 160 MOHM datasheet.pdf