Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C8V2-G3-18
AZ23C8V2-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C8V2-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C8V2-G3-18.pdf
Availability of AZ23C8V2-G3-18
QUANTITY
AZ23C8V2-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C8V2-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C8V2-G3-18
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C8V2-G3-18
Related LinksAZ23C8V, AZ23C8V2-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C8V2-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C8V2-G3-18
IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC CABLE/PCB EQ 6.25GBPS 16-VQFN datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 8CH SHORT 208-BGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf