JST Sales America Inc. B10B-XH-AM(LF)(SN)
B10B-XH-AM(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B10B-XH-AM(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER XH TOP 10POS 2.5MM
Datasheet Download
B10B-XH-AM(LF)(SN).pdf
Availability of B10B-XH-AM(LF)(SN)
QUANTITY
B10B-XH-AM(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B10B-XH-AM(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B10B-XH-AM(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B10B-XH-AM(LF)(SN)
Related LinksB10B-XH-A, B10B-XH-AM(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B10B-XH-AM(LF)(SN) Details Description
Related parts for B10B-XH-AM(LF)(SN)
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 8MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 5M datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
4X EMI GUIDE HOUSING ASSEMBLY - datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf