Yageo RT0805BRD0766K5L
RT0805BRD0766K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0766K5L
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0766K5L.pdf
Availability of RT0805BRD0766K5L
QUANTITY
RT0805BRD0766K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0766K5L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0766K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0766K5L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0766K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0766K5L Details Description
Related parts for RT0805BRD0766K5L
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 45X4' datasheet.pdf
CABLE 4POS M8 PLUG- WIRE 5M datasheet.pdf
IC GATE DVR HIGH SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 35A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf