JST Sales America Inc. B11B-PASK(LF)(SN)
B11B-PASK(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B11B-PASK(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PA 11POS TOP 2MM TIN
Datasheet Download
B11B-PASK(LF)(SN).pdf
Availability of B11B-PASK(LF)(SN)
QUANTITY
B11B-PASK(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B11B-PASK(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B11B-PASK(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPA Wire-to-Board Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPA
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B11B-PASK(LF)(SN)
Related LinksB11B-PAS, B11B-PASK(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B11B-PASK(LF)(SN) Details Description
Related parts for B11B-PASK(LF)(SN)
SWITCH SLIDE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TVSOP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 1% 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
120V AC ADAPTER datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY 3150LM WARM WHT datasheet.pdf
N WEDGE CLAMP PANEL JACK/RG188 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf