Ohmite B12J2K0E
B12J2K0E picture photo
Mfg. Part Number
B12J2K0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J2K0E.pdf
Availability of B12J2K0E
QUANTITY
B12J2K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J2K0E
Internal Part NumberEIS-B12J2K0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J2K0E
Related LinksB12J, B12J2K0E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J2K0E Details Description
Related parts for B12J2K0E
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 10POS W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BUZZER 4-8VDC 85DB FLANGE 400HZ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf