JST Sales America Inc. B14B-PADSS(LF)(SN)
B14B-PADSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B14B-PADSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2MM TIN
Datasheet Download
B14B-PADSS(LF)(SN).pdf
Availability of B14B-PADSS(LF)(SN)
QUANTITY
B14B-PADSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B14B-PADSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B14B-PADSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B14B-PADSS(LF)(SN)
Related LinksB14B-PADS, B14B-PADSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B14B-PADSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B14B-PADSS(LF)(SN)
JUMPER-H1506TR/A2015S/H1506TR 5" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V LOW PWR 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 10-30VDC 15MM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC DTV TUNER WORLDWIDE 32-QFN datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
HOUSING MODU IV 2X3 P datasheet.pdf
3650 0402 23NH 5% 2K RL datasheet.pdf