Bourns Inc. CRM2512-FX-75R0ELF
CRM2512-FX-75R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-75R0ELF
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-75R0ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-75R0ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-75R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-75R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-75R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-75R0ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-75R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-75R0ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-75R0ELF
CONN TERM MALE 14-20AWG TIN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 225-400MHZ datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN 24B-KUNPCPCOFF-ABDECKKAPPE datasheet.pdf
MICRO 21C S 3" WHT FLOAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf