JST Sales America Inc. B20B-PADSS-1(LF)(SN)
B20B-PADSS-1(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B20B-PADSS-1(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM TIN
Datasheet Download
B20B-PADSS-1(LF)(SN).pdf
Availability of B20B-PADSS-1(LF)(SN)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B20B-PADSS-1(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B20B-PADSS-1(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B20B-PADSS-1(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20B-PADSS-1(LF)(SN)
Related LinksB20B-PADSS, B20B-PADSS-1(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B20B-PADSS-1(LF)(SN) Details Description
Related parts for B20B-PADSS-1(LF)(SN)
MOSFET N-CH 200V 3.8A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DDPAK datasheet.pdf
CONN CONTACT SQ POST 15POS 21MM datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD523 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf