EPCOS (TDK) B32026A3474K
B32026A3474K picture photo
Mfg. Part Number
B32026A3474K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1.5KVDC RAD
Datasheet Download
B32026A3474K.pdf
Availability of B32026A3474K
QUANTITY
B32026A3474K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32026A3474K
Internal Part NumberEIS-B32026A3474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,380
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32026
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.551" W (41.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32026A3474K
Related LinksB32026, B32026A3474K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32026A3474K Details Description
Related parts for B32026A3474K
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELMNT DUAL 80-LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP MICA 25PF 5% 500V SMD datasheet.pdf