EPCOS (TDK) B32026A3474K
B32026A3474K picture photo
Mfg. Part Number
B32026A3474K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1.5KVDC RAD
Datasheet Download
B32026A3474K.pdf
Availability of B32026A3474K
QUANTITY
B32026A3474K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32026A3474K
Internal Part NumberEIS-B32026A3474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,380
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32026
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.551" W (41.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32026A3474K
Related LinksB32026, B32026A3474K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32026A3474K Details Description
Related parts for B32026A3474K
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED 2X4MM BI-LEVEL ARRAY datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 12' datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" WHT FLOAT NI datasheet.pdf