EPCOS (TDK) B32361A4606J80
B32361A4606J80 picture photo
Mfg. Part Number
B32361A4606J80
Brief Description
CAP FILM 60UF 5% 480VAC SCREW
Datasheet Download
B32361A4606J80.pdf
Availability of B32361A4606J80
QUANTITY
B32361A4606J80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32361A4606J80
Internal Part NumberEIS-B32361A4606J80
PCN PackagingB3236 Series 02/Apr/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance60µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC480V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.197" (132.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32361A4606J80
Related LinksB32361A, B32361A4606J80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32361A4606J80 Details Description
Related parts for B32361A4606J80
CONN RECEPT 60POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR CA SOT-323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
TFLEX 3110TG 9" X 9" datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4.0A KINK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
100UF 6,3V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf