EPCOS (TDK) B32362A4207J80
B32362A4207J80 picture photo
Mfg. Part Number
B32362A4207J80
Brief Description
CAP FILM 200UF 5% 480VAC SCREW
Datasheet Download
B32362A4207J80.pdf
Availability of B32362A4207J80
QUANTITY
B32362A4207J80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32362A4207J80
Internal Part NumberEIS-B32362A4207J80
PCN PackagingB3236 Series 02/Apr/2015
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32362
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC480V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)9.724" (247.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32362A4207J80
Related LinksB32362A, B32362A4207J80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32362A4207J80 Details Description
Related parts for B32362A4207J80
RES SMD 3.9 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE MCX-RA/MCX-RA 18" RG-316 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC HUB CTLR USB 3.0 72VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 100MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
IC MEM 256MB FLASH 1.8 V 8WSON datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf