Yageo RC0402FR-0733K2L
RC0402FR-0733K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0733K2L
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0733K2L.pdf
Availability of RC0402FR-0733K2L
QUANTITY
RC0402FR-0733K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0733K2L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0733K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0733K2L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0733K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0733K2L Details Description
Related parts for RC0402FR-0733K2L
SIDACTOR BI 190V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X60.1X72.1 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RS232-RS422/485 CONV #CE-002 datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf