EPCOS (TDK) B32520C1105K
B32520C1105K picture photo
Mfg. Part Number
B32520C1105K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32520C1105K.pdf
Availability of B32520C1105K
QUANTITY
B32520C1105K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C1105K
Internal Part NumberEIS-B32520C1105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C1105K
Related LinksB32520, B32520C1105K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C1105K Details Description
Related parts for B32520C1105K
TIE PAN TY PSHMT NYL WR BLK 5.2" datasheet.pdf
TIMER STAR-DELTA 22.5MM DIN MNT datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SMA R/A-STR PLUG RG174 12" datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2062-17 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf