EPCOS (TDK) B32520C6222J
B32520C6222J picture photo
Mfg. Part Number
B32520C6222J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32520C6222J.pdf
Availability of B32520C6222J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C6222J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C6222J
Internal Part NumberEIS-B32520C6222J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C6222J
Related LinksB32520, B32520C6222J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C6222J Details Description
Related parts for B32520C6222J
TAG SAFETY LOCKED OUT BY (25) datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.8W MONO D 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf