EPCOS (TDK) B32520C6332K
B32520C6332K picture photo
Mfg. Part Number
B32520C6332K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32520C6332K.pdf
Availability of B32520C6332K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C6332K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C6332K
Internal Part NumberEIS-B32520C6332K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C6332K
Related LinksB32520, B32520C6332K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C6332K Details Description
Related parts for B32520C6332K
CARD ENGINE 64MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
RES WW 2W 6.8 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
T-STRUT W/BRKT 20.85" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf