EPCOS (TDK) B32529C103J289
B32529C103J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32529C103J289
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C103J289.pdf
Availability of B32529C103J289
QUANTITY
B32529C103J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C103J289
Internal Part NumberEIS-B32529C103J289
PCN PackagingMKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package3,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C103J289
Related LinksB32529C, B32529C103J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C103J289 Details Description
Related parts for B32529C103J289
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-SOIC datasheet.pdf
IC BCD TO DECIMAL DECODER 16SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM POWERSO10 datasheet.pdf
TERM BLOCK PWR 2POS 600V PDB datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 39A TO3P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf