EPCOS (TDK) B32562H6684J289
B32562H6684J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32562H6684J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562H6684J289.pdf
Availability of B32562H6684J289
QUANTITY
B32562H6684J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562H6684J289
Internal Part NumberEIS-B32562H6684J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,560
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32562
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.650" L x 0.350" W (16.50mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562H6684J289
Related LinksB32562H, B32562H6684J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562H6684J289 Details Description
Related parts for B32562H6684J289
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 25W datasheet.pdf
PROBE MULTI ANGLE SSTEEL 5.31" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 33 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ SMD datasheet.pdf