EPCOS (TDK) B32562J3105J289
B32562J3105J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32562J3105J289
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562J3105J289.pdf
Availability of B32562J3105J289
QUANTITY
B32562J3105J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562J3105J289
Internal Part NumberEIS-B32562J3105J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,320
SeriesSilverCap™ B32562
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.650" L x 0.276" W (16.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.366" (9.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562J3105J289
Related LinksB32562J, B32562J3105J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562J3105J289 Details Description
Related parts for B32562J3105J289
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
PHOTOTRNS NPN W/CAP SIDE LOOK datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AA datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FT6LGAMP CONNECTOR CLIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED SLIM 3500K 2210LM FRONT WIRE datasheet.pdf
3,3UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf